Jedną z najpopularniejszych metod całkowitego usuwania niechcianego owłosienia jest epilacja laserowa. To zabieg wykonywany przez wykwalifikowanego lekarza przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Aby całość przebiegła poprawnie, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu, a także pielęgnowanie skóry tuż po nim. Dowiedz się, jak przebiega proces epilacji laserowej, począwszy od przygotowania, po przebieg zabiegu, a skończywszy na prawidłowej pielęgnacji.
- Epilacja laserowa – przygotowanie do zabiegu
- Przebieg depilacji laserowej
- Postępowanie po depilacji laserowej
Epilacja laserowa – przygotowanie do zabiegu
Prawidłowe przygotowanie do depilacji laserowej obejmuje m.in. rezygnację z opalania się oraz stosowania balsamów brązujących i samoopalaczy. Szczególnie należy chronić partie ciała, które mają zostać poddane zabiegowi. Wskazane jest stosowanie kremu przeciwsłonecznego.
Przed epilacją laserową należy również zrezygnować z niektórych metod depilacji – wosku, depilatora elektrycznego, pensety, a także kremów do depilacji. Na dwa tygodnie przed zabiegiem nie zaleca się stosowania antybiotyków, leków rozrzedzających krew, leków przeciwzapalnych oraz spożywania herbat ziołowych, w szczególności tych, które zawierają w swoim składzie dziurawiec oraz nagietek. Bezpośrednio przed epilacją laserową konieczne jest także ogolenie włosów przy pomocy maszynki jednorazowej. Ich pozostawienie może doprowadzić do podrażnienia skóry. W dniu epilacji laserowej nie należy nakładać żadnych kosmetyków na partie ciała, które będą poddawane zabiegowi. To tylko część zaleceń, większość ustalana jest indywidualnie po konsultacji z pacjentem.
Przebieg depilacji laserowej
Wiemy już, co obejmuje przygotowanie do depilacji laserowej, możemy więc przejść do przebiegu zabiegu. Jest to technika, która wykorzystuje właściwości światła i jego wpływ na materię. Cały zabieg polega na naświetlaniu głowicą pożądanych partii ciała. Laser powoduje uszkodzenie melaniny (barwnika). Zabieg jest najskuteczniejszy u tych osób, które cechuje jasna karnacja i ciemne, grube włosy. W przypadku jasnych, blond lub rudych włosów, nie zawsze możliwe jest wykonanie zabiegu. Lekarz powinien ocenić stan skóry i włosów. Przebieg epilacji laserowej nie jest skomplikowany, a całość może trwać od 30 minut do kilku godzin, w zależności od partii ciała poddawanej zabiegowi.
Postępowanie po depilacji laserowej
Usuwanie owłosienia laserem wymaga również prawidłowego postępowania po zabiegu. Należy unikać korzystania z basenu, sauny, a także zrezygnować z gorących kąpieli. Tak jak i przed zabiegiem, tak i po zabiegu nie należy się opalać ani stosować samoopalaczy czy balsamów brązujących. Przez kilka dni po epilacji nie należy również stosować mydła, spirytusów oraz kosmetyków na bazie alkoholu. Wskazana jest również rezygnacja z depilacji mechanicznej na 6 tygodni.
Naturalnym objawem występującym po epilacji laserowej jest zaczerwienienieobrzęk. Może również pojawić się uczucie rozgrzania bądź pieczenia. Objawy te powinny jednak ustąpić w ciągu kilku godzin bądź maksymalnie kilku dni. Aby je zmniejszyć oraz ułatwić skórze regenerację, zaleca się stosować kilka razy dziennie krem/maść typu alantan bądź bepanten. Tę kwestię warto jednak skonsultować z lekarzem, który dobierze odpowiedni preparat odpowiadający potrzebom skóry danej osoby. Jeśli chcesz umówić się na wizytę konsultacyjną oraz zabieg epilacji, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki Warszawa.