Jak wybrać kartę pamięci?

Jak wybrać kartę pamięci?

Dziś wiele urządzeń elektronicznych jak choćby smartfony czy kamery nie może obejść się bez kart pamięci. W szczególności stosowane są karty microSD. To z ich pomocą można instalować na telefonie takie aplikacje jak choćby gry hazardowe za darmo automaty. Zazwyczaj w telefonach karta nie jest tak ważna. Inaczej jednak wygląda sprawa z kamerami, dronami. Tutaj liczy się wielkość karty, jej parametry. Postaramy się zatem podpowiedzieć, jak wybrać kartę pamięci.

Jakiego rodzaju potrzebujemy?

Dziś w zasadzie większość urządzeń na rynku korzysta z podobnego standardu, mowa o SD lub microSD. Pierwsze karty można spotkać w aparatach i kamerach cyfrowych, laptopach, netbookach, chromebookach. Drugie ze względu na miniaturyzację stosowane są w smartfonach, dronach, kamerach sportowych, wszelkiej małej elektronice. Oczywiście najlepiej zawsze jest się zapoznać z rekomendacją producenta. Naszym zdaniem bardzo dobrym pomysłem jest zakup karty microSD wraz z dołączonym do niej adapterem. Taki dodatkowy element sprawia, że karta microSD może zostać wykorzystana także jako SD. Można zatem naprzemiennie korzystać z niej w kamerce sportowej czy też aparacie cyfrowym.

Jaka jest nam potrzebna wielkość? 

Tu również powinniśmy sugerować się opisem producenta, jak i naszymi potrzebami. Ze względu na różne oprogramowanie, moc urządzenia, wybrane smartfony czy kamery są w stanie obsługiwać karty tylko do 64 czy 128 GB. Może się zatem okazać, że większa nie będzie działać prawidłowo lub w ogóle nie będzie odczytywana przez urządzenie. Zazwyczaj producent w specyfikacji podaje, jaka jest maksymalna wielkość odczytywanych kart. Oczywiście karty różnią się też oznaczeniami: SD, SDHC, SDXC. To te ostatnie stanowią najnowsze i najbardziej zaawansowane wersje, które zakupimy o wielkości 512 GB, 1 czy 2 TB. Warto zatem sprawdzić możliwości urządzenia i nasze zapotrzebowanie. Eksperci często bowiem radzą, aby daną pamięć rozbić na co najmniej 2 części, jeśli korzystamy z niej w urządzeniach rejestrujących foto i/lub wideo. Gdyby doszło do zguby karty, to zawsze mamy drugą zapasową, jak i nagrany na niej materiał. Dlatego zamiast jednej 128 GB można kupić dwie po 64 czy jednej 256, dwie po 128.

Sprawdź:  Wirtualne biura dla nowo powstałej firmy

Prędkość karty

Niektórym może się wydawać, że karty są takie same. Tymczasem znacząco różnią się one między sobą. Mowa tu o klasie szybkości. Mamy dziś do czynienia z filmami 4 czy 8K, zdjęciami w wysokiej rozdzielczości, które nie tylko zajmują wiele miejsca na karcie, lecz także wymagają szybkiego zapisu i odczytu danych. Aktualnie w przypadku prędkości zapisu danych mamy 7 poziomów. Najniższy to minimalna prędkość 2 MB/s, zaś najwyższy to minimalna prędkość 90 MB/s. Zalecane jest wybranie takiej karty, która będzie mieć klasę szybkości 10 bądź UHS. Oznacza to, że minimalna prędkość zapisu wynosi 10 MB/s. Oczywiście im wyżej, tym lepiej dla nas, albowiem karta będzie w stanie obsłużyć różne formaty. W przypadku tylko plików wideo można również spotkać Video Class od V6 do V90. Także i w tym wypadku minimalna rekomendowana to V10.

Sprawdź:  Męskie portfele od 55 zł? Zobacz gdzie kupić portfel męski!

Gdzie i jakie karty wybrać?

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z SD czy microSD, powinniśmy sugerować się także producentem. Bardzo wiele jest bowiem kart na rynku z gatunku no name, które mimo większej pojemności, mogą mieć faktycznie bardzo niską klasę zapisu. Oznacza to, że kopiowanie plików zajmie nam dużo czasu. Lepiej jest postawić na sprawdzone źródła, gdzie można kupić modele od Samsunga, Kingstona czy firmy SanDisk. Za każdym razem jednak koniecznie sprawdzajmy klasę, jak i przy okazji opinie w sieci. Wiele z nich kupimy bowiem w promocji już za kilkadziesiąt złotych.