Wycofanie papierosów 2020. Co obejmie zakaz i kiedy wejdzie w życie?

Wycofanie papierosów 2020. Co obejmie zakaz i kiedy wejdzie w życie?

Zakaz mentoli? Już niebawem wejdą w życie przepisy przyjęte przez Parlament Europejski w 2014 roku. Szykują się duże zmiany dla palaczy. Sprawdź, jakich produktów nie kupisz już w sklepie!

Wycofanie mentoli i innych wyrobów tytoniowych coraz bliżej. Zakaz mentoli wejdzie w życie już 20 maja tego roku! Skąd się wzięły nowe przepisy i jakie produkty obejmą?

Papierosy z klikiem i papierosy mentolowe – zakaz sprzedaży już w maju!

20 maja 2020 roku sprzedaż papierosów mentolowych stanie się nielegalna. Nowe przepisy obejmą jednak również inne wyroby tytoniowe. Nie będzie można kupić m.in. papierosów z tak zwanym klikiem, czyli kapsułką z aromatem umieszczoną w papierosowym filtrze. Ale to nie wszystko. Zakaz obejmie także tytoń aromatyzowany do samodzielnej produkcji papierosów czy płyny aromatyzujące do papierosów.

W przyjętej przez Parlament Europejski w 2014 roku dyrektywie mowa jest bowiem o wycofaniu ze sprzedaży „papierosów o aromacie charakterystycznym innym niż aromat tytoniu, które mogłyby sprzyjać wzrostowi początkowego spożycia tytoniu lub wpływać na strukturę spożycia” przy czym „aromat charakterystyczny” należy rozumieć jako wyraźnie wyczuwalny smak lub zapach inny niż zapach lub smak tytoniu”. Może on powstawać np. wskutek zastosowania dodatku lub kombinacji dodatków – np. zapachu lub smaku owoców, słodyczy czy alkoholi, ale również przypraw, ziół i właśnie… mentolu. Więcej informacji o zakazie mentoli dostępnych jest na stronie https://maszwybor.pl/faq.

Sprawdź:  Jakie produkty zbiera skup plastiku?

Zakaz mentoli i papierosów klikanych. Co ma na celu?

Europarlamentarzyści, którzy opowiedzieli się za przyjęciem tak zwanej dyrektywy tytoniowej – która wprowadza szereg nowych przepisów – twierdzą, że ma ona na celu zmniejszenie liczby palaczy w Unii Europejskiej i ochronę zdrowia osób w ich otoczeniu. Zakaz mentoli wejdzie bowiem w życie nie tylko w Polsce, ale we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

W opinii unijnych parlamentarzystów, aromat np. mentolowy pozytywnie wpływa na rzeczywisty smak i zapach tytoniu. To może zaś utrudniać nałogowym palaczom zerwanie z nałogiem. Osobom niepełnoletnim i młodym może zaś ułatwiać sięgnięcie po papierosy.

Wycofanie papierosów 2020. Co pozostanie?

Po 20 maja 2020 roku w sklepach pozostaną zwykłe papierosy. Jeśli zaś chodzi o osoby, które do tego czasu paliły mentole lub papierosy z klikiem i nie wyobrażają sobie innej możliwości, będą one miały do wyboru m.in. e-papierosy i podgrzewacze tytoniu. Unijny zakaz nie obejmie 20 maja tych produktów. W przypadku podgrzewaczy tytoniu nie wydobywa się z nich bowiem szkodliwy dym, ponieważ tytoń nie jest spalany, a jedynie – podgrzewany.